Idziesz na rozmowę o pracę? Przygotuj się do niej!

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to szansa, aby zaprezentować się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Co zrobić, aby przekonać go, że to właśnie Ty jesteś właściwą osobą na dane stanowisko?


  1. Poznaj swojego potencjalnego pracodawcę

Pokaż, że interesujesz się firmą, do której aplikuesz i zdobądź informacje na jej temat. Najlepszym źródłem jest strona internetowa firmy. Zapoznaj się z profilem działalności, ofertą produktową lub usługową, historią, misją i wartościami firmy. Warto przyjrzeć się także raportom finansowym przedsiębiorstwa. Dobrym sposobem na poznanie potencjalnego pracodawcy jest także prześledzenie profilów firmowych na portalach społecznościowych. W ten sposób gromadzisz wiedzę, którą możesz wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej i udowodnić swoją motywację do pracy w strukturach tej firmy.

 

  1. Przygotuj listę potencjalnych pytań i odpowiedzi

Nie da się przewidzieć każdego pytania, jakie padnie podczas rozmowy. Są jednak obszary, które zawsze interesują potencjalnych pracodawców: doświadczenie zawodowe, umiejętności, kwalifikacje, wykształcenie, mocne i słabe strony kandydata. Warto więc przeanalizować dotychczasowe doświadczenie, umiejętności i przygotowanie, pod kątem stanowiska, o które się ubiegasz i na tej podstawie wyselekcjonować informacje, które będą najbardziej wartościowe z punktu widzenia osoby rekrutującej. Bardzo ważne jest także odpowiedzenie sobie na pytanie, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, gdzie widzisz siebie za kilka lat oraz co cię motywuje do pracy. Tworząc listę potencjalnych pytań i odpowiedzi, minimalizujesz ryzyko, że coś cię zaskoczy podczas rozmowy. Dzięki dobremu przygotowaniu, będziesz mniej odczuwać stres, co pozwoli ci zaprezentować się od jak najlepszej strony.

 

  1. Zachowuj się profesjonalnie

Podczas rozmowy rekrutacyjnej ocenia się nie tylko merytoryczne przygotowanie kandydata, ale również jego zachowanie i umiejętności komunikacyjne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pokazać swój entuzjazm i przyjazne nastawienie do rozmówcy. Warto okazać swoje zainteresowanie tym, co druga strona chce przekazać i nie przerywać wypowiedzi. Odpowiadając na pytania, zadbaj o to, aby twoja wypowiedź była rzeczowa i poparta przykładami. Jeśli rekruter poprosi o wyjaśnienie jakichkolwiek „luk” w życiorysie, zrób to w taki sposób, aby druga strona nie odniosła wrażenia, że cos próbujesz ukryć. Bardzo istotne jest także utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą.

 

  1. Zadbaj o dobrą prezencję

Na rozmowie rekrutacyjnej obowiązuje strój biznesowy. Eleganckim ubiorem podkreślasz swój szacunek wobec osoby, z którą się spotykasz. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że pierwsze wrażenie odgrywa dużą rolę w ocenie kandydata. Na takie spotkanie najlepiej założyć garnitur lub kostium w stonowanej kolorystyce (np. czarny, szary lub granatowy), do tego białą lub niebieską koszulę i eleganckie kryte buty. Panowie powinni pamiętać o krawacie, a Panie o odpowiedniej długości spódnicy i butach zakrywających stpy. Warto zaprezentować się schludnie i elegancko. To pierwszy krok do zbudowania profesjonalnego wizerunku w oczach potencjalnego pracodawcy.

 

  1. Przygotuj pytania do pracodawcy

Po zapoznaniu się z informacjami o firmie dostępnymi w sieci, zastanów się, czego jeszcze chcesz się dowiedzieć o swoim potencjalnym pracodawcy. Wybierz tematy, które wzbudziły twoje największe zainteresowanie i przygotuj odpowiednie pytania. Nie warto zasypywać osoby rekrutującej zbyt szczegółowymi pytaniami – wystarczy zadać trzy przemyślane pytania, aby okazać swojemu rozmówcy zainteresowanie firmą i stanowiskiem. W ten sposób pokażesz swoje zaangażowanie i zrobisz dobre wrażenie na rekruterze.

 

  1. Odwołaj spotkanie, jeśli nie możesz w nim uczestniczyć

Jeśli masz umówiony termin spotkania rekrutacyjnego, ale coś się wydarzyło i nie możesz wziąć w nim udziału, odpowiednio wcześniej poinformuj o tym rekrutera i poproś o wyznaczenie nowego terminu. Przesunięcie spotkania nie dyskwalifikuje z udziału w procesie rekrutacji, w przeciwieństwie do niestawienia się na umówione spotkanie bez uprzedzenia. Jeśli w międzyczasie podejmiesz decyzję o rezygnacji z udziału w procesie rekrutacji, również poinformuj o tym rekrutera. Tak nakazują zasady grzeczności. Poza tym nigdy nie wiesz, kiedy i w jakich okolicznościach ponownie się spotkacie.