5 pytań, które bardzo często padają podczas rozmowy rekrutacyjnej

Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną próbuje przewidzieć scenariusz rozmowy i pytania, jakie podczas niej padną, aby jak najlepiej przygotować się do spotkania. Choć nie da się przewidzieć wszystkich pytań, poznaj te, które rekruterzy szczególnie chętnie zadają.


  1. Największy sukces ?

Odpowiadając na to pytanie warto wybrać osiągnięcie zawodowe, które jest najbardziej adekwatne do stanowiska, o które się ubiegasz. Opowiadając o swoim sukcesie, podkreśl Twoją rolę, czy ktoś Ci w tym pomógł, jakie były trudności po drodze i jak udało się z nimi poradzić. Z wypowiedzi powinno wynikać, co zadecydowało o sukcesie całego przedsięwzięcia (np. Twoje umiejętności organizacyjne, czy umiejętność pracy pod presją czasu). Jeśli nie możesz pochwalić się sukcesem zawodowym, wybierz przykład z życia prywatnego lub np. z czasów studiów.

 

  1. Największa porażka ?

Na rozmowie rekrutacyjnej każdy chce zaprezentować się od jak najlepszej strony. Nic więc dziwnego, że pytanie o największą porażkę, może przysporzyć wiele trudności. Tymczasem tylko ten kto nie pracuje i nie podejmuje wyzwań, nie popełnia błędów. Rekruterowi zależy na tym, aby dowiedzieć się, czy w przypadku niepowodzenia, kandydat był w stanie odpowiednio zareagować i wyciągnąć wnioski. Odpowiadając więc na takie pytanie przytocz kontekst zdarzenia i skoncentruj się na tym, jak udało Ci się przyjąć tę porażkę, poradzić sobie z następstwami błędu i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Staraj się mówić jak najwięcej o swoim zachowaniu w tej sytuacji, unikając jednocześnie obarczania odpowiedzialnością innych.

 

  1. Dlaczego ciebie mamy zatrudnić na tym stanowisku ?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz doskonale znać opis stanowiska, o które się ubiegasz i być świadomym tego, jakie kompetencje i umiejętności są na nim pożądane. Jeśli twoje dotychczasowe doświadczenia i predyspozycje są zbieżne z tym, czego szuka firma, odpowiedź na to pytanie nie przysporzy ci trudności. Wystarczy, że zestawisz swoją wiedzę na temat oczekiwań wobec idealnego kandydata na danym stanowisku, z argumentami, które potwierdzą, że spełniasz stawiane wymogi. Pamiętaj przy tym, aby przedstawić korzyści, jakie firma zyska zatrudniając właśnie ciebie. Warto także podkreślić swoją motywację do pracy w danej firmie.

 

  1. Oczekiwania wobec przełożonego ?

Celem tego pytania jest zweryfikowanie, czy kandydat pasuje do kultury organizacyjnej firmy oraz czy będzie w stanie efektywnie współpracować ze swoim przyszłym przełożonym. Każdy menedżer ma inny styl zarządzania, dlatego tak ważne jest, aby jeszcze na etapie rozmowy kwalifikacyjnej skonfrontować z nimi preferencje kandydata. Jeśli przełożony lubi mieć wszystko pod ścisłą kontrolą, a kandydat potrzebuje dużej autonomii, współpraca nie będzie udana dla żadnej ze stron. Warto więc mówić otwarcie o swoich preferencjach i czynnikach, które mogą przesądzić o twojej satysfakcji ze współpracy. Skoncentruj się na takich kwestiach, jak: relacje zawodowe, podejście do rozwoju pracowników, umiejętności merytoryczne. Pamiętaj, aby nie opisywać wad swoich dotychczasowych przełożonych. Myśląc o ich słabościach, możesz przedstawiać przeciwny do nich obraz przełożonego, z którym chciałbyś pracować.

 

  1. Oczekiwania finansowe ?

Zanim udasz się na spotkanie rekrutacyjne, zapoznaj się z raportami płacowymi dotyczącymi stanowiska, o które się ubiegasz. Ważne, abyś skonfrontował zebrane informacje z zakresem obowiązków na stanowisku oraz swoim doświadczeniem i kompetencjami. Przygotuj sobie tzw. widełki oczekiwanego wynagrodzenia, zarówno kwoty brutto, jak i netto. Zanim odpowiesz na to pytanie, podczas spotkania uzyskaj od rekrutera pełne informacje na temat zakresu obowiązków na danym stanowisku, aby w razie potrzeby móc jeszcze zweryfikować swoje wyjściowe założenia.